مهارت نهم توانمند سازی

 مهارت تولید و تمایز محصول:

           هر چیزی می تواند محصول باشد به شرط آنکه مشتری آنرا بشناسد، نیازش را تامین نماید و قیمتی به آن پرداخت کند که بیشتر از هزینه تولید یا عرضه آن است .

کافی است بتوانید هر منبعی که در اختیار دارید را برای رفع نیاز یک مشتری احصاء نمایید . احصا به این معنی است که فرآیند رفع نیاز را در آن منبع به وجود آورید.  به این ترتیب بر اساس تعریف محصول بعضی وقتها فقط لازم است یک مفهوم را در ذهن مشتری تغییر داده و تصویر یا مفهوم جدید را در ذهن وی وارد کنید . مثلاً به جای کهنه شور بگویید دستگاه تولید دوغ!! گاهی لازم است فرآیندی که یک منبع ایجاد می کند را در حوزه های مختلف تبیین کرده تا به محصولات جدیدی برسیم . مثلاً نمک علاوه بر خاصیت غذایی و ضد عفونی کننده قادر است رطوبت را جذب کرده ، برفها را آب  نماید و با خاصیتی که دارد گرما را در خود ذخیره کرده و به تدریج آنرا آزاد نماید . به این ترتیب می توان از نمک برای جذب رطوبت لوازم الکتریکی، ذوب کردن برف هایی که راهها را پوشانده اند و تهیه کیسه های نمک برای دردهای عضلانی و بالاتر از آن، استخرهای نمک برای بیماران استفاده کرد. از طرف دیگر زمینه هایی را جستجو کرد که به خواص نمک نیاز دارند و با انطباق نیاز مذکور با خواص نمک محصولات جدیدی وارد بازار نمود.

این موضوع در خصوص خدمات که مبتنی بر ویژگیهای شخصیتی و توان مهارت افراد است چهره خاصی به خود می گیرد، کسی که زیاد حرف می زند ممکن است استاد تندخوانی خوبی شود به این ترتیب شما می توانید حتی از ویژگیهایی که به نظر منفی می آیند در راستای تولید محصولات جدید بهره ببرید. اما تولید و عرضه محصولات جدید هزینه بالایی در بر دارد از این جهت می توان با همین مسایلی که مطرح گردید به ایجاد       ارزش های جدید در محصولات فعلی پرداخت و با متمایز کردن یک محصول از محصولات دیگر بازارهای جدیدی را ایجاد کرد . مثلاً نان روغنی را در اندازه های کوچکتر ارایه داد یا به صورت بسته ایی که بتوان آنها را در فریزر قرارداد عرضه کرد و یا در طعم های مختلف ارایه داد .

مهارت تولید و تمایز محصول به ما امکان می دهد منابع خود را در حد بسیار بالایی شناسایی کرده و بتوانیم استفاده از آنها را در حوزه های مختلف مورد شناسایی قرارداده و وارد بازار نماییم و از طرف دیگر با ایجاد تمایز بین محصولی کاملاً عادی با محصولات دیگر حس تنوع و تازه طلبی مشتریان و سلیقه های مختلف را ارضا کرده و با ایجاد لذت در مصرف محصولات و همچنین تشخص دادن به کالا ها و خدمات، ارزش بالاتری افزوده ایجاد نماییم .

/ 2 نظر / 16 بازدید
www.cc-ir.com

با سلام به شما دوست عزيز: امکان ارسال ايميل تبليغاتي با تخفيف ويژه براي شما وبلاگ نويس محترم فراهم شده است از سايت ما ديدن کنيد. www.cc-ir.com -------------------------------------------- امکان فرستادن تبليغ شما به کاربران وايبر و واتس آپ و لاين هم ميسر مي باشد ---------------------------------------------- فروش هاست و دامين براي تبديل وبلاگ شما به سايت و همچنين فروش وي پي اس نيز فراهم است از سايت ماديدن کنيد http://www.cc-ir.com

تبادل لينک اتوماتيک

سايت تبادل لينک اتوماتيک براي افزايش بازديد شما... کاملا رايگان و تاثير گذار در افزايش بازديد...